Ano, opravdu došlo na poli byznysu ve světě i u nás k obrovským, až nedozírným změnám. Již neznáme osobně každého obchodníka, od kterého si něco kupujeme. Díky internetovým obchodům často daného obchodníka nevidíme vůbec a můžeme si jej pouze představovat. Internetové obchody se dají dělit na ty spolehlivé a na šejdíře, ale tak se obchodníci dali dělit od nepaměti.
Ano, změnila se doba, změnila se podoba trhu, vše se mezinárodně propojilo, převoz zboží z ciziny je jednoduché, tedy rozhodně jednodušší a levnější, než dříve. Proto mnoho věcí, které si u nás můžeme v takzvaném byznyse koupit, pocházejí z Číny a jiných Asijských zemí, kde na výrobě daného produktu pracují lidé v podstatě za otrockých podmínek a to ne v jednom případě i děti, které by měli navštěvovat školu a ne šít oblečení pro nenasytný trh.
Jsou tu nové způsoby obchodování, prostřednictvím internetu, kdy si kupujete pouze něco, co ani nemá hmotnou podobu, jako například e-knihy a podobně. Takovýto obchod nabízí mnoho prostoru pro různé podvodníky, kteří Vám prodají zaručeně fungující návod na cokoli a pokud Vám návod nefunguje, je chyba u Vás a je Vám nabídnut on-line kurz za nemalé peníze. Ano i to je byznys. Byznysem je prodej nefunkčních rad, které sami znáte, ale bez drahého zaplacení, jim nevěříte.
I do oblasti byznysu by bylo vhodné přinést zdravý rozum a zapomenout na to, snažit se zbohatnout bez práce a válet si šunky někde na Bali či jinde. Internet je pro byznys velkým přínosem, ale zároveň velkou metlou. Jak se říká, dobrý sluha, ale zlý pán.
Nemám nic osobně proti online nakupování, ale měly bychom se zamyslet nad tím, proč je levnější i s dopravou koupit si boty kdesi v Číně a podobně a nechat si je přivézt, než si koupit poctivou ševcovskou práci u nás. Tím hlavním důvodem pravděpodobně bude to, že kvalitní práce je dražší. A lidé chtějí za každou cenu ušetřit, i když v konečném důsledku, aniž by si to uvědomili, prodělají.