Existuje mnoho bytů s akvárii a také mnoho akvárií špatně založených, kde se rybám nedaří a bytový prvek, který měl být zdrojem radosti i obdivu, je tvořen kalnou vodou a skly zarostlými rozličnými druhy řas.
Pokud chcete mít doma akvárium s čirou vodou a spokojeně plovoucími rybami, je potřeba dodržet několik zásad:
a) Nádrž musí mít nejméně šedesát litrů, v menším objemu se nevytvoří funkční biotop.
b) Akvárium neumísťujte naproti oknu, ideální je roh místnosti a umělé osvětlení.
c) Nikdy, ale opravdu nikdy, nepoužívejte kulatou vodní nádrž.
d) Nebuďte zbrklí. Platí, že trpělivost přináší krásu.
e) Obezřetně volte druh chovaných ryb.
Většina akvaristů, kteří se své zálibě věnují mnoho let, si nádrž vyrábí sama. Na trhu je velký výběr lepidel a samotná skla uřízne a zabrousí každý sklenář. Kdo není ovšem zručným kutilem, bude muset připlatit a koupit si nádrž již vyrobenou. Nejlevnější akvária o objemu sedmdesát litrů stojí okolo patnácti set korun. Vždy platí, že čím větší nádrž, tím více druhů ryb můžete chovat.
Než začnete akvárium instalovat, nezapomeňte zvolit dostatečně pevný podstavec. Rozhodně nepočítejte s tím, že stolitrové akvárium můžete dát například na komodu z laminátu. Ideální je na míru vyrobený nosný kovový rám s nohami.
Mnoho začínajících akvaristů dělá začátečnickou chybu v tom, že vezme nádrž, napustí ji vodou a hned do ní dají akvarijní rybky. Ty většinou šokem uhynou. Je potřeba stále myslet na to, že jde o kousek živé přírody. Aby akvarijní rybky prosperovaly, je nutno jim vytvořit prostředí, které je alespoň přibližně stejně, jako prostředí jejich domoviny.
Časový postup zakládání akvária:
1. den – Skleněnou nádrž nejprve vypláchneme a omyjeme od nečistot, rozhodně nepoužíváme saponáty. Na dno nádrže nasypeme pečlivě propraný říční či křemičitý písek. Po té ji za pomocí hadice nebo kbelíků opatrně napustíme vodou tak, aby hladina byla asi dvacet centimetrů pod hranou nádrže. V tomto stavu ponecháme nádrž tři dny.
4. den – Pomocí hadičky opatrně odsajeme kal z rozvířeného písku, který se usadil na dně. Do písku zasadíme vodní rostliny. Ideální je koupit rostliny předpěstované v košíčcích a s těmito košíčky je umístit na dno. Zabráníme tím podrývání kořenů od některých druhů ryb. Druhů rostlin je obrovský výběr, mezi nejoblíbenější patří např. Alternanthera Splendida či Egeria densa. Do nádrže můžeme také nainstalovat okrasné i vzduchové kameny a především topítko a filtr. Topítko je důležité pro zajištění stálé nekolísavé teploty, filtr zase udržuje vodu bez mechanických nečistot. Do vody také nasypeme sůl bez jódu či fluoru. Není podstatné, jestli půjde o mořskou či kamennou sůl. Na sto litrů vody dáme dvě polévkové lžíce soli. Sůl pomáhá v akváriu vytvořit přirozený biotop, zároveň funguje jako stálá desinfekce proti některým mikroorganismům. V tomto stavu necháme akvárium týden.
11. den – Akvárium je připraveno na své první obyvatele. Ideální je koupit první chovatelský základ u akvaristů, kteří rádi doporučí, s kterými druhy začít, jaké ryby nesmějí být ve společné nádrži apod. Ryby, které si domů donesete ve speciálním igelitovém sáčku bez rohů, nedávejte hned do akvária, ale v sáčku položte na jeho hladinu. Teplota vody v sáčku se pomalu vyrovná s teplotou vody v nádrži a přinesené ryby nebudou mít teplotní šok. Asi po půl hodině můžete ryby pomalu „přelít“ do nádrže.
Akvaristika vyžaduje jistou dávku trpělivosti, dodržování čistoty v nádrži, odsávání kalů ze dna, jednou za čas výměnu jedné třetiny vody a samozřejmě krmení kvalitním krmením.
Potrava akvarijních ryb:
· Perloočky (vodní blechy, kupují se většinou mražené, ale můžete si je v létě „namávat“ v každém rybníce)
· Nítěnky (ideální živé, doma musíte uchovávat pod kapající vodou)
· Patentky (larvy pakomára, mražené)
· Artemie (pro vylíhlý potěr)
· Spařené kopřivy (pro některé druhy ryb, například rodu Ancistrus)
· Různé druhy sušených krmiv (jako doplňkové krmivo)